W dawnych czasach raczej niedoceniana, w naszych czasach w Polsce droższa od złota mniej więcej o 30 procent. Jest to pierwiastek o szczególnej barwie: ma barwę białą z błękitnym połyskiem. Platyna (symbol chemiczny Pt) ulega topnieniu dopiero w temp. 1770 st. C (np. temperatura topn. złota wynosi 1064,2). Aby stopić w/w metal należy użyć palnika wodoro - tlenowego lub gazowo - tlenowego. Na powietrzu platyna w sumie się nie zmienia, intrygujące, iż nawet przy wyżarzaniu nie zmienia się jej barwa.
Okazuje się, że platyna została odkryta w sumie niedawno, w roku 1735. Odkrycia dokonał A. Ulloa (podróżnik z Hiszpanii, astronom oraz pisarz) w Kolumbii. Już sama nazwa odkrytego pierwiastka pokazuje jak bez doceniania traktowano ten surowiec. Słowo "platyna" wywodzi się z hiszp. słowa "plata" - czyli "srebro", zdrobniona na "platina" - tłum. "sreberko". Aby uniknąć zfałszowania złota platyną wydano nawet w XVIIIw. radykalną ustawę, która nakazywała wszystką uzyskiwaną razem ze złotem platynę topić w morzu.
Któż by wtedy pomyślał, że z tego szlachetnego metalu można stworzyć taką piękną, gustowną biżuterię. Poza branżą jubilerską platynę wykorzystuje się w przemyśle chemicznym jako katalizator oraz do wyrobu różnych pojemników laboratoryjnych, w zegarmistrzostwie oraz protetyce.