wtorek, 17 maja 2011

Czyszczenie obrączek ślubnych

Dzięki temu, że obrączki ślubne są zrobione z metali szlachetnych albo półszlachetnych są świetnym emblematem małżeństwa. Nawet gdy razem z upływem kolejnych lat zrobią się na nich niewielkie skazy, czy zanieczyszczenia - ich wartość zazwyczaj nie spada. Niemniej zdecydowanie lepiej się one prezentują, gdy się o nie dba. Jak moglibyśmy to robić?
Jedną ze spraw, o których warto pamiętać, to zdejmowanie obrączki ślubnej przed wykonywaniem jakiś typowo fizycznych prac, gdzie obrączka mogłaby zostać zgnieciona lub nawet wygięta (z jednoczesnym przykrym uszkodzeniem palca) - szczególnie ma to zastosowanie, gdy ktoś pracuje w budownictwie. Podobnie powinniśmy uczynić, kiedy mamy zamiar posługiwać się detergentami.
Wiele pracowni jubilerskich zaleca oczyszczanie obrączek ślubnych chociaż raz na miesiąc (szczególnie, kiedy ktoś nosi ją w zasadzie cały czas). Najmniej inwazyjną metodą jest czyszczenie obrączek w wodzie z mydłem, a następnie wycieranie oraz wypolerowanie ich miękką szmatką. Jeśli elementem obrączki jest jakiś kamień szlachetny, dobrze jest wyczyścić naszą obrączkę roztworem złożonym z sody oczyszczonej i wody i miękką szczoteczką. Jeżeli z kolei nie za bardzo wiemy, jak wyczyścić swoje obrączki ślubne, najbezpieczniej oddać je do najbliższej firmy jubilerskiej, a tam z pewnością zrobią to w fachowy sposób.